BEŞİKTAŞ TÜRKALİ MAHALLE MUHTARI NASIL EFSANE OLDU? | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Köşe Yazıları BEŞİKTAŞ TÜRKALİ MAHALLE MUHTARI NASIL EFSANE OLDU?

BEŞİKTAŞ TÜRKALİ MAHALLE MUHTARI NASIL EFSANE OLDU?

2 yıl önce     Köşe Yazıları 0
BEŞİKTAŞ TÜRKALİ MAHALLE MUHTARI NASIL EFSANE OLDU?

BEŞİKTAŞ TÜRKALİ MAHALLE MUHTARI NASIL EFSANE OLDU?

Merhum Ahmet Bayraktar; Türkiye’nin en aydın, en gelişmiş ve kültürel seviyesinin en yüksek ilçesi Beşiktaş, Türkali mahalle Muhtarı nasıl efsane oldu? Yumurtacı olan lakabını dava açarak mahkeme kararıyla nüfusuna kaydettirdi. Türkali Mahalle halkı Yumurtacı Ahmet Bayraktar adını bir parka törenle yazdırdı. Ahmet Bayraktar, Beşiktaş halkı tarafından sevilen ve sayılan, insan ayırımı yapmadan herkese eşit yaklaşımla görevini başarıyla sürdürmüştür.

Yumurtacı Ahmet Bayraktar’dan sonra kızı, Dilber Bayraktar Öztürk, seçimlerde yüksek oy farkı ile muhtar seçilerek; Türkali mahallesinin yeni Muhtarı olmuştur. Bayraktar, seçildiği günden bu güne, Mahalleyi bir şehri emin gibi yönetiyor. Mahallenin tüm sorunlarıyla yakından ilgileniyor ve de mahallenin tüm yollarını baştan uca yıkatıyor ve diğer muhtarlara örnek olmasıyla beraber herkesi kendisine hayran bırakıyor.

TÜRKALİ MAHALLESİNİ BİRAZ TANIYALIM

Beşiktaş’ta mahallenin sakinleri haricinde hemen hiç kimsenin adını bilmediği, fakat gerek gündüz, gerekse gece İstanbul'da en fazla nüfus yoğunluğuna sahip mahallelerinden biri olan mahalle. Ihlamurdere caddesi ve bu caddenin iki yanında yer alan sokaklardan oluşur. Dolayısıyla yapısı denize dikine bir şekilde oluşmuş mahalledir. Komşu mahallelerinde oturan kişiler örneğin Abbasağa'da oturan biri, oturduğu yeri tanımlarken, mahallesinin ismini kullanırken Türkali ismi pratikte hiç geçmez, onun yerine ya Beşiktaş'ta ya da Ihlamurda oturulduğu belirtilir.

TÜRKALİ MAHALLESİ ADI HAKKINDA!

Gel gelelim mahalle adı hakkında bazı bilinmeyenlerine; “Gavur ali” diye bir adam varmış; bir gün mescit yaptırayım, sevaba gireyim demiş. Mescidi yaptırınca da "yahu gavur ali mescidi olur mu? Biz buna Türk ali" diyelim demişler. Oradan Türk ali kalmış mescidin adı. Mahallenin adı da oradan geldiği rivayet edilir. Beşiktaş’ta Türkali Mahallesi halkı tarafından sevilen ve sayılan Muhtar Dilber Bayraktar Öztürk’e CRT MEDYA-BEŞİKTAŞ Çınar gazetesi adına; başarılarının devamını, her şeyin gönlünce olmasını ve Yumurtacı Ahmet Bayraktar eski muhtarımıza da Allahtan rahmet mekânı cennet olsun, diliyoruz. Değerli okuyucularımız esen kalın. Sayın Şahin Özer, Organizatörlüğünde izinsiz kullanılamaz. Ertan Yılmaz CRT HABER MERKEZİ

 

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!