BEŞİKTAŞ’IN FUTBOL ŞUBESİNİN KURUCUSU AHMET ŞERAFETTİN, VALİDEÇEŞME İLE BEŞİKTAŞ’I BİRLEŞTİRDİ | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Beşiktaş BEŞİKTAŞ’IN FUTBOL ŞUBESİNİN KURUCUSU AHMET ŞERAFETTİN, VALİDEÇEŞME İLE BEŞİKTAŞ’I BİRLEŞTİRDİ

BEŞİKTAŞ’IN FUTBOL ŞUBESİNİN KURUCUSU AHMET ŞERAFETTİN, VALİDEÇEŞME İLE BEŞİKTAŞ’I BİRLEŞTİRDİ

2 yıl önce     Beşiktaş 0
BEŞİKTAŞ’IN FUTBOL ŞUBESİNİN KURUCUSU AHMET ŞERAFETTİN, VALİDEÇEŞME İLE BEŞİKTAŞ’I BİRLEŞTİRDİ

BEŞİKTAŞ’IN FUTBOL ŞUBESİNİN KURUCUSU AHMET ŞERAFETTİN, VALİDEÇEŞME İLE BEŞİKTAŞ’I BİRLEŞTİRDİ
Beşiktaş aşkını anlatan bir hikayesi, Doktor Enver: “Ah dostum Şerafettin, ah, hastasın biliyorsun, yatakta olman gerekirken sen hala Beşiktaş hala Beşiktaş diyorsun.” Ertesi günü ince bir sesle, “Hoşça kal Beşiktaş,” dedi. Ama bu sesi kimse duymadı. Beşiktaş’ın tarihinde çok önemli bir yere sahip olan, Beşiktaş Futbol Şubesinin kurucusu Şeref Bey, her yıl sezon açılışının yapıldığı gün Yahya Efendi Türbesindeki mezarı başında saygıyla anılmaktadır.
Ben Ceyhanlı yazar Ertan Yılmaz, CRT Haber ve ADANA Bakış gazeteleri için yazdım. Şöyle ki… Ahmet Şerafettin, 1894 tarihinde dünyaya geldi. Yılların ilerlemesiyle beraber Beşiktaş, halkı ona saygı duydu, Şeref Bey diye hitap etti. Türk futbolcu teknik direktör ve futbol hakemi, Beşiktaş'ın futbol şubesinin kurucusu olup, Beşiktaş futbol takımının ilk kaptanı ve teknik direktörü… İlk gençlik yıllarında, Fransız Mektebini bitirdikten sonra, Darülfünunda, yani Üniversite eğitimine devam etti ve 20 yaşında mezun oldu.
Ahmet Şerafettin, Beşiktaş’ın Valideçeşme mahallesi gençleriyle birlikte kurduğu takımla futbol maçları yaparken, Ahmet Şerafettin’le Beşiktaş’ın yolları kesişti ve 1911 tarihinde Beşiktaş bünyesinde iki takım birleşti. O yıllarda Beşiktaş Kulübü'nün futbol sağsı maalesef yoktu. Beşiktaş takımının en büyük destekçileri ise at arabacıları ve faytoncuları mahalleli ve Çarşı esnafı idi…
Beşiktaş kulübü, o yıllarda liglere hiç katılmıyor, sadece diğer kulüplerle 5 tepsi baklavasına özel maçlar yapıyordu. 1919 tarihinde Beşiktaş, Türk İdman Birliği'ne katılmış 2 sene süren bu ligin tek şampiyonu olmuştu.
Şeref Bey, bundan kısa bir zaman sonra Çırağan Saray'ının yanında Şeref Stadının bulunduğu mevki alarak Beşiktaş'a kendi stadını kazandırmak için gece-gündüz çalışmalara başladı…
Stadyumun bulunduğu alan Çırağan Saray'ının bahçesiydi. 19 Ocak 1910 günü çıkan büyük bir yangın sonucu harap olan Çırağan Saray'ının bahçesi de uzun yıllar tamamen bakımsız bir halde kalmıştı.
Beşiktaş Jimnastik Kulübü yöneticilerinden Ahmet Şerafettin, Şeref Bey Çırağan Saray'ının harabesinin yanındaki bu alanı futbol sahası ve stadyum olarak kazandırmak için 1932'de faaliyete geçti. Beşiktaş JK, fahri başkanı olan Recep Peker'in de hükmet nezdinde ki girişimleriyle burayı Milli Emlak İdaresinden kiralamayı başardı. Stadyumda 1947'de İnönü Stadyumu açılana kadar pek çok lig maçı ve yabancı maçlar 1947'den sonra Beşiktaş kulübünün antrenman sahası olarak kullanılan statta amatör küme maçları da oynandı. 1987'de Çırağan Sarayı'nın otele dönüştürülmesi kararlaştırılınca stadyum Beşiktaş’tan geri alındı. Böylece Şeref Stadı tarihe karışırken yerine Beşiktaş Çırağan Kempinski Oteli inşa edildi. Otelin genel merkezi İsviçre, çalışan sayısı 25.000 oynandı Ahmet Şerafettin, Federasyonda aktif görevlerde bulunmuş ve hakemlik yapmıştır. 1928'de Budapeşte'de yönettiği Macaristan, Avusturya maçı ile de ilk uluslararası Türk Futbol Hakemi olma onuruna erişmiştir. Bütün bu işlerinin yanı sıra mesleği olan tarih öğretmenliğine de severek devam etmiştir. 1903 yılından bu yana Beşiktaş kulübünde 34 başkan görev yaptı. Kurucusu Şeref Bey, olmakla beraber, Beşiktaş kulübünün onursal başkanı Süleyman Seba, 8 dönem, toplam 16 yıl aralıksız başkanlık yaparak, Beşiktaş tarihinde en uzun süre görevde kalan başkan olarak tarihe geçti.
Şeref Bey, yakalandığı kanser hastalığına rağmen defalarca Ankara'ya giderek bu işi takip etti. Ancak bu arada hastalığı da büyük bir hızla ilerlediği için, kazandırdığı stadın açılışını göremeden 1933 yılında hayata gözlerini yumdu.” Şeref Bey'in Beşiktaş aşkını anlatan hikayesi; Doktor Enver: “Ah dostum Şerafettin, ah, hastasın biliyorsun, yatakta olman gerekirken sen hala Beşiktaş hala Beşiktaş diyorsun.” Ertesi günü, ince bir sesle: “Hoşça kal Beşiktaş,” dedi. Ama bu sesi hiç kimse duymadı.
Beşiktaş’ın tarihinde çok önemli bir yere sahip olan, Beşiktaş’ta Futbol Şubesinin kurucusu Şeref Bey, her yıl sezon açılışının yapıldığı gün Yahya Efendi Türbesindeki mezarı başında saygıyla anılmaktadır... Ölüm tarihi: 1933, Mekânı cennet olsun, Allah nur içinde yatırsın. Ahmet Şerafettin, namı ise Şeref bey, heykeli “Beşiktaş Dünya Barış Parkında” inşa edilmiştir. Beşiktaş Belediyesine ve Halkına çok teşekkür ederiz.
Sevgili okuyucularımız, gazetemize vermiş olduğunuz desteğiniz ve ilgililerinizden dolayı, çok teşekkür ediyoruz. Esen kalın, Allaha emanet olun. CRT Haber ve ADANA Bakış gazeteleri Şahin Özer, organizatörlüğünde izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz. Araştırmacı yazar Ertan Yılmaz

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!