ÇEMBER DARALDI/YASAKLAR GELDİ Oğuz Topaçoğlu | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Köşe Yazıları ÇEMBER DARALDI/YASAKLAR GELDİ Oğuz Topaçoğlu

ÇEMBER DARALDI/YASAKLAR GELDİ Oğuz Topaçoğlu

8 ay önce     Köşe Yazıları 0
ÇEMBER DARALDI/YASAKLAR GELDİ Oğuz Topaçoğlu
ÇEMBER DARALDI/YASAKLAR GELDİ
Oğuz Topaçoğlu

Çember daralıyor, rehavete kapılmayalım uyarılarına rağmen gevşeyerek sonunda beklenen oldu ve yasaklar geldi. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'nın son açıklamasında söylediği "endişe verici" sözleri kulaklarımda çınlıyor. Dikkat ettimde, Sağlık Bakanımızın son basın toplantısında sosyal mesafe uyarısı daha çok ön plana çıkmıştı. Dikkat ediyorum maske şu ya da bu şekilde kullanılıyor, ceza korkusuyla. Ancak sosyal mesafeyi kim kontrol edecek. Sosyal mesafenin kontrolü maalesef bize kalmış, tamamen oto kontrol. Pekâlâ disiplin ve sorumluluk duygumuz çok mu güçlü, orada biraz düşünmemiz gerekir. Dikkat ediniz en ciddi tartışma programlarında dahi ilk 15 dakikadan sonra bir rehavet, bir gevşeme oluyor. Kendi tecrübelerimle sabit... Böyle olmamalı, hele sağlık gibi hayati konularda asla.

Geçtiğimiz hafta "çember daralıyor" demiştik. Kim kulak astı kurallara? Mersin örneğinden biliyorum, yakın çevremden...Rehavet ve sonrası yasaklar... Resmi olarak açıklanmasa da yakında Mersin'de ve çevre illerde de 24 ilimiz gibi yasak uygulamaları peyderpey gelecek, "görünen köy kılavuz istemez" diye bir atasözümüz var. Dikkat ediyorum da geçen hafta "çember daralıyor" sözü yerine ilk aklıma gelen "virüs kapıda" başlığını başlığa atsaymışım. Bu gevşemenin sonu maalesef "endişe verici"
Daha önce risk faktörü böylesine yüksek değildi, artışlar "aritmetik dizin" hesabı idi. Şimdi sağlık uzmanları "geometrik dizin"den söz ediyor, yani risk katlanarak artıyor. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca, bazı illerde görülen artışın yüzde 90 olduğundan bahsetti, işin vehametini anlayalım artık, daha fazla geç kalmadan! Saygıdeğer okuyucularım, bırakın sosyal mesafeyi, zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayalım. Hele kronik hastalar ve bazı yaş grupları için böyle.
Lütfen dikkatli olalım. Bir ilimizin Valisi "yalvarıyorum" diyordu vatandaşları uyarırken. Kendinize acımıyorsanız sizlerin sağlıklı yaşayabilmeniz için cephenin en ön saflarında cansiparane mücadele veren, sizler için hayatlarını ortaya koyan sağlık çalışanlarımıza acıyın. Geçtiğimiz hafta iki doktorumuz daha bu musibet virüs mücadelesinde şehit düştü paylaşımları vardı. Yüze yakın sağlık çalışanımızı kaybettiğimiz söyleniyor, neden mi siz ölmeyesiniz, sağlıklı yaşayın diye. 11 Mart tarihinden bu yana aralıksız uyarı yazılarımı sürdürüyorum.
Ancak, sözün bittiği yerdeyim. Çünkü virus artık KAPIDA... Kalın sağlıcakla... CRT HABER MERKEZİ

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!