HAYRETTİN KARACA TEMA VAKIF KURUCUSU HAYATINI KAYBETTİ | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Köşe Yazıları HAYRETTİN KARACA TEMA VAKIF KURUCUSU HAYATINI KAYBETTİ

HAYRETTİN KARACA TEMA VAKIF KURUCUSU HAYATINI KAYBETTİ

2 yıl önce     Köşe Yazıları 0
HAYRETTİN KARACA TEMA VAKIF KURUCUSU HAYATINI KAYBETTİ

HAYRETTİN KARACA TEMA VAKIF KURUCUSU HAYATINI KAYBETTİ

Son dakika; Toprak Dede olarak bilinen TEMA Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca hayatını kaybetti1 saat önce. Son dakika; TEMA Vakfı'nın kurucusu olan ve "Toprak Dede" olarak bilinen Hayrettin Karaca 97 yaşında hayatını kaybetti. TEMA Vakfı Kurucu Onur Başkanı Hayrettin Karaca, hayatını kaybetti. Tarım üzerine çalışmalarıyla "Toprak Dede" diye bilinen Hayrettin Karaca 97 yaşında yaşamını yitirdi. Hayrettin Karaca Alternatif Nobel ödülüne layık görülmüş, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da "Orman Kahramanı" seçilmişti.

TEMA VAKFI TWITTER'DAN DUYURDU

TEMA Vakfı'nın Twitter hesabında yer alan duyuruda, "Kurucu Onursal Başkanımız ve Toprak Dedemiz Sayın Hayrettin Karaca'yı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Tüm ülkemizin başı sağ olsun." denildi.

HAYRETTİN KARACA KİMDİR?

Hayrettin Karaca 4 Nisan 1922 yılında Bandırma'da doğdu. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım'dır. Her ikisi de Kırım muhaciridir. Karaca ellili yaşlarında, Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu ve yurtiçi-yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi ve bağlantılar kurdu. Karaca'nın Yalova'da kurduğu Karaca Arboretumu, dünyanın her tarafındaki botanikçiler tarafından bilinmektedir. Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin'i bili madamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forum olmuştur.

Türkiye için adeta bir gen koruma merkezi olan Karaca Arboretumu içerisinde 14.000 türü barındırıyor. Hannover Üniversitesi'nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca'dan "Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım" diye bahsetmektedir. Karaca, TEMA Vakfı'nın kurucularından biridir. Hayrettin Karaca'nın uzun yıllardır giydiği bir kırmızı kazağı vardır. Tüm fotoğraflarında da bu görülür. CRT HABER MERKEZİ

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!