İnce Memed, Yaşar Kemal | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Köşe Yazıları İnce Memed, Yaşar Kemal

İnce Memed, Yaşar Kemal

1 yıl önce     Köşe Yazıları 0
 İnce Memed, Yaşar Kemal
DÜNYACA ÜNLÜ YAZAR YAŞAR KEMAL İNCE MEMET EVSANESİ…

Türk Edebiyatı'nın usta kalemi, büyük üstadı, büyük çınarı Yaşar Kemal: Bir tarihi yansıtacak, asla unutulmayacak birbirinden güzel muhteşem eserleri ve birbirinden değerli, kalbimizi ısıtan, duygulandıran binlerce sözleri: Dünyaya bıraktığı 40 dildeki mirası. İnce Memed efsanesi. Allah’ın hazinesi ne kadar geniş? Yeter ki sen aklını kullan. Mükemmel insan; Yaşar Kemal Adana Ceyhan Hemite köyünde 6 Ekim 1923 tarihinde hayata merhaba dedi. Şimdi İli Osmaniye... Yaşar Kemal’i sonsuza dek kalbimizde yaşattığımızı göstermek için: Mehmet Çavuş Ergüler rehberliğinde doğduğu Hemite köyüne gittik. Evini ziyaret ettik. İki katlı konak biçimi evde yalnız yaşayan yaşlı bir teyze seslendi: “Evladım kimi aradınız?” Dedi. Ben Ertan: “Burada aradığımız kimse kalmadı ki teyze”. “O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler, çekip gittiler.”, “Biz de resim çekip gidecez,” dedim. Sessizlik oldu. Resim çektikten sonra Yaşar Kemal’in gençlik yıllarında yüzdüğü Ceyhan nehrini seyrettik. Yaşar Kemal parkını, kütüphanesini gezdik. CRT HABER-BEŞİKTAŞ ÇINAR gazetesi ile kıssadan hisse, olsa da bir nebze anmaya çalıştık. “İşte beni anlatıyor” dedirten inanılmaz duru, hemen yanı başından buz gibi Ceyhan nehrinin aktığı Hemite köyünde kahvede sohbet ettik, keyifle çaylarımızı içtik, bayram kömbesi yedik.

YAŞAR KEMAL’İN HEMİTE KÖYÜNDE GENÇLİK YILLARI

Yaşar Kemal Hemite köyünde çocukluk ve gençlik yıllarında, Ceyhan nehrinden arkadaşlarıyla evlerine su taşıyorlardı. Çünkü Ceyhan nehrinin suyu çay demlemek için çok idealdi. O yıllarda tüm Ceyhan kalhanelerine eşeksırtında su taşıyorlardı, o su ile çay demliyorlardı. Çukurova da öğlen vakti herkes, çoğunlukla aynı yemeği yiyorlardı. Kısır “sarmaci” yemeği bulgurdan salçadan yağdan ve yeşilliklerden yapılıyor. Kısırın yanında “ekşili turşu” yapılışı; patlıcan, kabak ve biber ince ince doğranarak ateş üzerinde haşlanıyor ve suyu süzülüyor. Soğuktan sonra sarımsak, nar ekşisi, tuz, limon, su ilave ediliyor. Karıştırılıp soğuk şekilde kısırın yanında kaşıkla içilerek yeniliyor. Adana Çukurova bölgesinde bu yemekler bugün hala kültürünü koruyor. Kısır ve ekşili turşu, çok lezzetli sağlık yönünden de çok faydalı keyifle yeniyor, seviliyor ve misafirlere de ikram ediliyor.

Çukurova da yine; yaz ayalarında incir ağcından toplanan incirler elekten geçiriliyor. Odun ateşinin üzerinde büyük bir kazan “teşt” içerisinde saatlerce kaynatılıyor. Kamışlardan örülerek yuvarlak biçimde “sele” yapılıyor. Sele üzeri beyaz bez ile örtülüyor. Selelerin üzerine kaynamış sıvı incirler dökülüyor. Yaygın, yassı, ince bir şekilde kurutuluyor. Kuruduktan sonra pestil “belben” oluyor. Yine, yaz aylarının sonlarına doğru domatesi küçük küçük doğradıktan sonra büyük kazanlarda bir veya iki saat kaynatılıyor. Sıcaklığı az gittikten sonra da cam şişelere konuluyor, üzerine de çok az tuz dökülüyor. Kavanoz kapağını tersine çevrilince çıt sesi duyulduktan sonra doğru yöne sıkıca kapanıyor ve kavonosu ters koyuyoruz 7 gün sonra düzeltiyoruz. Kış aylarında mis gibi kokan domates püresi melemen ve yemeklerde kullanılıyor. Çukurova insanı: Çitçidir, çalışkandır, çilelidir, vatanseverdir, yiğittir, misafirine yemez yedirir, yoktan var eden, duruşuna kimliğine kişiliğine maşallah dedirtendir.

 DÜNYADA YAŞAR KEMAL İNCE MEMED RÜZGÂRI                                                                                                        

İnce Memed Yaşar Kemal’in 1955 yılında yazdığı ilk romanıdır. Filimi ise; Yaşar Kemal’in ölümsüz eseri İnce Memed adlı romanından uyarlanarak, Peter Ustinov tarafından yazılıp yönetilen filmde, Abdi ağa rolünü de Ustinov kendisi oynamıştır. Film Çukurova'da çekilmek istenmiştir ancak; Ankara, Fransa film şirketine komünizm propagandası yapacağı gerekçesiyle Türkiye'de çekmelerine izin vermemiştir. İnce Memed Filmi, Yugoslavya’da çekilmiştir ve Toronto Film Festivalinde gösterilmiştir. İnce Memed, İlk olarak 1957’de Bulgarcaya çevrildi. Ardından 1959’da Nazım Hikmet tarafından Rusçaya, 1961’de Edouard Roditi ve Thilda Kemal tarafından İngilizceye, Güzin Dino tarafından Fransızcaya çevrildi. İngiltere, ABD, Fransa ve İtalya’da yayımlandı. Bir yıl sonra da Almanca ve İspanyolca çevirileri çıkan İnce Memed, 40 dile çevrilmiştir. Ayrıca Türkiye’de Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı, senaryosunu Yılmaz Güney ve Atıf Yılmaz’ın üstlendiği 1959 yapımı filimde Yılmaz Güney oynamıştır. Türk Film Festivali’nde; ”En Başarılı Rejisör” ödülünü almıştır. Filim, K. Maraş, Erzin, Osmaniye, Adana, Toroslardan Akdeniz’e uzanan Dikenli düzünün beş köyünden Değirmenoluk köyünde faşist, sömürgeci, baskıcı Abdi ağaya başkaldıran İnce Memed’in öyküsüdür. Not: 1- Filim yapımcısı: "Ankara'ya gitti Bülent Ecevit'ten filmin çekilmesi için izin istedi. Kabul etti. Fuad Kavur Londra'ya dönene kadar hükümet düştü, tekrar yeni hükümet kuruldu tekrar Ankaraya geldi yeni hükümet: İnce Memed'i komünist propagandası yapacağı gerekçesiyle reddetti.”

Not: 2- Fuad Kavur: “Oscar Ödüllü kameramanımız Freddie Francis ile şüphesiz dünyada Çukurova filmin yıldızı olurdu,” dedi. Buradan; Hemite Köyünde bizimle ilgilenen tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Herkesi İli Osmaniye Hamite köyüne Yaşar Kemal’in, İnce Memed’in Çukurova da suyun çıktığı gözüne davet ediyorum. Usta yazarımız Yaşar Kemal’i saygı ve özlemle anıyoruz. Allah rahmet eylesin, toprağın bol, ışıklar içinde uyusun... Sevgili okuyucularımız, gazetemize vermiş olduğunuz desteğiniz ve ilgililerinizden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Esen kalın, Allaha emanet olun. CRT MEDYA ve BEŞİKTAŞ ÇINAR Ertan Yılmaz

 

 

 

 

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!