(Nadide Sultan’ın Bilinmeyenlerini İlk Defa Burada Okuyacaksınız) | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Köşe Yazıları (Nadide Sultan’ın Bilinmeyenlerini İlk Defa Burada Okuyacaksınız)

(Nadide Sultan’ın Bilinmeyenlerini İlk Defa Burada Okuyacaksınız)

3 ay önce     Köşe Yazıları 0
(Nadide Sultan’ın Bilinmeyenlerini İlk Defa Burada Okuyacaksınız)

(Nadide Sultan’ın Bilinmeyenlerini İlk Defa Burada Okuyacaksınız)

Bürgün Nadide Sultan ile Ertan Yılmaz’ın Beşiktaş’ta yolları kesişir ve ilk albüm inşası; Bugün FETİHCE 6. kitabını yazıyor olan, CRT Medya, ADANA Bakış ve BEŞİKTAŞ Çınar Gazetesi Yazarı Ertan Yılmaz’ın girişimi ile başlar. Şöyle ki… Aslen Konyalı olan, Nadide Sultan Türkoğlu, 15 Kasım 1976 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Fenerbahçe Lisesinde okurken okul korosuna katılan Nadide Sultan, koroya eğitim veren hocası Gündoğdu Duran tarafından müzik konusunda yeteneği fark edildi.
 
Lise öğrencilik yıllarında Üsküdar Cemiyetlerinde müzik eğitimleri alan Nadide Sultan, liseden sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezinde de Sanat Müziği eğitimleri aldı. Burada ki arkadaşları ile birlikte bir grup kurarak çeşitli barlarda sahne almaya başladılar.
 
Nadide Sultan, zamanla dikkat çekerek Emel Sayın, Coşkun Sabah, Fatih Ürek ve Fırat Özbay, gibi isimlerle vokalistlik yapma şansı elde etti. Ayrıca bazı yerlerde tek başına sahne almaya da başladı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na da giren Nadide Sultan, Konservatuar'da eğitimine devam ederken: Beşiktaş’ta bir barda müzik programı yapan ve o dönemde Tarkan’a da rakip gösterilen Fırat Özbay’ın vokalistliğini yapar. Bürgün Nadide Sultan ile Ertan Yılmaz’ın yolları Ertan Kuaför, Beşiktaş’ta kesişir ve Ertan’ın arkadaşı Fırat Özbay, “Nadide Sultan, için bir demo yapabilir miyiz abi?” der.
 
İkinci günü Fırat ile Ertan bu konuyu konulurlar: Ertan, Valide Çeşme’deki sütüdyocu arkadaşı Selim’i, telefonla arar ve durumu izah eder. Selim, “ok” der, “Ayşegül Aldinç’in altyapı kayıtları biter bitmez hemen başlayalım,” der.
 
Sonra Nadide Sultan ile Fırat Özbay, Valide Çeşme’deki sütüdyo ya, Selim’e giderler. Altyapı kayıtı, okuması, miksi 3 gün falan sürer. Artık Nadide Sultan’ın bir şarkı demosu elindedir ve çok mutludur. Selim, Ertan Yılmaz’ı arar ve 2 bin liranın eksik olduğunu söyler. Ertan Yılmaz, “ben sonra Nadide’den alırım,” der. 2 bin lirayı Selim’e verir.
 
Nadide, Demonun bir kopyasını dinlemesi için Ertan Yılmaz’a verir ve aralarında para konusu geçmez. Ertan, demoyu Kilyos’a gidip gelirken dinler. Nadidenin sesini soranlara da, Ertan: “Bu kızda çok iş var,” der… Nadide ile Fırat, Unkapanı Özbir Plak a gider, demoyu Ali Beye dinletirler. Arkasından, Raks kasetin Müdürü Ayşe Hanıma, dinletirler. Raks kasetçilik Nadide Sultan’ın ilk albümünü yapar.
1997 yılında ilk albümü olan Vuslat'a Beş Kala'yı çıkarır.
 
1999 yılında Tutuldum ve 2000'de Aşktan Ölsem adlı albümlerini ard arada çıkaran Nadide Sultan, sizin de bildiğiniz gibi; biranda ünlü bir isim haline geldi.
 
2001 yılında Çifte Bela adlı dizide Mümtaz Sevinç, Gül Onat, Ayşe Tolga ve abisi Ali Nuri Türkoğlu ile birlikte rol alan Nadide Sultan, oyunculuğa da adım atmış oldu.
 
2004 yılında 4. albümü olan Dene Bakalım 'ı çıkaran Nadide Sultan, 2005 yılında TGRT' de yayınlanan Anadolu Magazin adlı programda sunuculuk yaptı.
 
Nadide Sultan, 2009 yılında Ali Atay, Bahar Kerimoğlu, Hakan Gerçek, Kubilay Tuncer, Deniz Özerman, Halil Sezai, Serdal Genç ve Yıldız Kaplan ile rol aldığı, Yapma Diyorum dizisinde Sultan karakterini canlandırdı.
 
2011 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda mezun olan Nadide Sultan, 2014 yılında Haliç Üniversitesinde Türk Musikisi üzerine Yüksek Lisans ve Doktora 'da yaptı.
Nadide Sultan’ın Evlilikleri:
İlk evliliğini 2004 yılında müzisyen Murat Sakaryalı ile yapan Nadide Sultan, 2006 yılında boşandı. 16 Ağustos 2014 tarihinde 3 yıldır birlikte olduğu ünlü yönetmen Hakan Yonat ile evlendi. 2018 yılı Mayıs ayında Kaan adını verdikleri bir oğlu oldu.
Nadide Sultan’a; CRT Medya, Adana Bakış ve BEŞİKTAŞ Çınar Gazetesi olarak, ailesiyle birlikte sağlıklı günler ve mutluluklar diliyoruz. Kaynak: Ertan Yılmaz CRT HABER MERKEZİ
    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!