"NE ÇOK ÖLDÜK YAŞAMAK İÇİN" Oğuz Topaçoğlu | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Köşe Yazıları "NE ÇOK ÖLDÜK YAŞAMAK İÇİN" Oğuz Topaçoğlu

"NE ÇOK ÖLDÜK YAŞAMAK İÇİN" Oğuz Topaçoğlu

5 ay önce     Köşe Yazıları 0

"NE ÇOK ÖLDÜK YAŞAMAK İÇİN"

Oğuz Topaçoğlu

Yine böyle bir pazar sabahıydı, Uğur Mumcu'nun katledildiği gün. "Sizin için öldük ey halkım" diyen ve "Vurulduk ey halkım unutma bizi" diye devam eden Uğur Mumcu'yu da, üstelik yine onun gibi Ocak ayında katledilen nice aydınları unuttuk. Yeterince anmamakta, anılmamakta unutma iklimine girer. Kaldı ki Uğur Mumcu gibi yine Ocak ayında teröre kurban giden Onat Kutlar unutuldu. Yazımın başlığı onun bir şiirinden alınmıştır. Ben de Covid-19 mücadelesinde yaşamını yitiren sağlıkçılarımızı anarak ilave ediyorum. Ne çok öldük yaşatmak için. Evet, ne çok öldük yaşamak ve yaşatmak için. Onat Kutlar aynı şiirinde yine unutulmayla ilgili adeta sitemkar, şöyle der:
"Çünkü unutuşun kolay ülkesindeyiz"
Gerçi unutmak insanın fıtratında var. Bir atasözümüz de derki, "Hafızayi beşer nisyan ile malüldür" Yani insan unutur. Ama biz gazetecilere düşen de unutmamak, unutturmamak, hatırlatmaktır. Onat Kutlar 11 Ocak'ta, Hrant Dink 19 Ocak'ta, Uğur Mumcu 24 Ocak'ta, Gaffar Okkan 24 Ocak'ta katledildiler. Orhun Abideleri'nde de Bilge Kağan son olarak "Unutma..." der. Ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk atamız da Nutuk'un sonunda "Beni unutmayınız" der.
Sağlık çalışanlarımız da, ne çok öldüler bizleri yaşatmak için... Onları unutmamak biraz da yeni ölümlere engel olmaktır birazda... Özetle, benim korkum rehavete kapılmaktır. Yeni normalleşmeden söz edilirken, lütfen rehavete kapılmayalım derim. Kalın sağlıcakla! CRT HABER MERKEZİ

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!