ŞİMDİ AŞI ZAMANI... Oğuz Topaçoğlu | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Gündem ŞİMDİ AŞI ZAMANI... Oğuz Topaçoğlu

ŞİMDİ AŞI ZAMANI... Oğuz Topaçoğlu

5 ay önce     Gündem 0
ŞİMDİ AŞI ZAMANI... Oğuz Topaçoğlu

ŞİMDİ AŞI ZAMANI...

Oğuz Topaçoğlu

"En kötü aşı ölümcül virüsten iyidir" diyor uzmanlar, ortak kanı bu...Ben de en son söyleyeceğimi en başta söyledim.
82 yıl önce bugün Ankara Numune Hastanesi'nde "çelik ciğer" (iron lung) adı verilen bir cihazın kullanılmasına başlandı. Bugün yoğun bakımda Covid-19 hastalarının bağlandığı solunum cihazlarının atası denilen bu cihaza çocuk felci hastaları nefes alsın diye bağlanıyordu.

Bu cihazlar, 1950 ve 1980'li yıllarda geliştirilerek bugün son şeklini almıştır. Pandemi nedeniyle dünyanın ünlü otomobil fabrikaları dahi aşırı talep nedeniyle bu solunum cihazlarının seri üretimine geçmiştir. Bu arada cihazın çocuk felci hastalarındaki kullanımı 1955 yılında çocuk felci aşısının bulunmasıyla sona ermiştir. Şimdi taşlar yerine oturuyor değil mi? Yani aşı elzem!
Elzem, yani gerekli, yani vazgeçilmez, kaçınılmaz! Aşı karşıtları beni hep şaşırtmıştır. Çiçek aşısı bu topraklarda bulunup uygulanmıştır. Daha düne kadar medeni dediğiniz Avrupa'nın tıp fakültelerinde İbni Sina okutuluyordu. Ecdad gökte uçan kuşlara hastane kurmuştu.
Tarihte telgrafı ilk kez kullanan, takım elbiseyi ilk kullanan, kanalizasyon sistemini ilk uygulayan Türklerdir. Sevgili okurlarım örnekleri çoğaltabiliriz, ancak kıymetli vaktinizi almak istemem. Sonuç olarak en başta söylediğim gibi şimdi aşı zamanı ve ben de sahada bir gazeteci olarak aşı olacağım günü sabırla bekliyorum. Elbette sağlık çalışanlarına öncelik tanınmalıydı, doğru olan buydu ve uygulandı. Ancak bir gazeteci olarak sahadaki gazetecilere de güvenlik görevlilerinden sonra ilk sıralarda yer verilmesi konusunda SAHİ ne gibi girişimde bulundu bu adları gazeteci cemiyetleri (!) olan kuruluşlar. Öyle ya gazeteci merak saikiyle hareket eden insandır. Hiiiç öylesine merak ettim işte! Kalın sağlıcakla... CRT HABER MERKEZİ

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!