SUAT SAYIN ANISINA; SEVEMEZ KİMSE SENİ BENİM SEVDİĞİM KADAR! | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Köşe Yazıları SUAT SAYIN ANISINA; SEVEMEZ KİMSE SENİ BENİM SEVDİĞİM KADAR!

SUAT SAYIN ANISINA; SEVEMEZ KİMSE SENİ BENİM SEVDİĞİM KADAR!

4 ay önce     Köşe Yazıları 0
SUAT SAYIN ANISINA; SEVEMEZ KİMSE SENİ BENİM SEVDİĞİM KADAR!

SUAT SAYIN ANISINA; SEVEMEZ KİMSE SENİ BENİM SEVDİĞİM KADAR!

Ölümünün ardından Bugün hala sevilen ve sayılan usta sanatçımız anısına Suat Sayın, 1932 yılında İstanbul Fatih'te doğmuştur. 12 yaşında ud çalmaya başladı. Ankara Radyosu'nda 1952 yılında udî olarak görev yapmaya başladı. 1958 yılında İlk bestesi olan "Gözlerimin yaşını silemiyorum" şarkısını yaptı.

Sayın: Besteci, müzisyen, ud ve ses sanatçısı, söz yazarıdır, Doğum tarihi 1932, İstanbul – Ölüm tarihi 7 Aralık 2006, İstanbul. Vefa Lisesini bitirdi.

Türk Sanat Müziği makamlarında ve arabesk tarzında besteler yapan Ziya Taşkent, İsmet Nedim, Yıldırım Gürses gibi ünlü sanatçılara usul ve makam dersleri verdi.

Suat Sayın’ın çok sevdiği, çok değer verdiği ve üzerine titrediği manevi kızı, Sadegül Sayın: “Müziği bana sevdiren ve sanat yaşamımda büyük rol oynayan rahmetli manevi babam Suat Sayın’ın meşihatlarını hiç aklımdan çıkarmıyorum ve ona layık olmak için elimden geleni yapıyorum,” dedi. Sayın, Müzik piyasasında birçok albüm çıkaran, Babasının boş kalan yerini doldurmaya çalışan Sayın, bugün her kesemin sevdiği ve saygı gösterdiği, dik duran sanatçılarda bir tanesi olarak hayatını mutlu bir şekilde sürdürmektedir.  Müziğin yansıra İngilizce öğretmenliği yapan Sadegül Sayın, karşılıksız yaptığı yardım konserleriyle de dikkat çekiyor.

SUAT SAYIN’IN BESTELERI:

Sevemez Kimse Seni, intizar, Parayla Saadet Olmaz, Yollar Uzak Gelemedim, Kederli Günlerimde Arkadaş Oldun Bana, Zalimin Zulmü Varsa.

1958 yılında İlk bestesi olan "Gözlerimin yaşını silemiyorum" şarkısını yaptı. 1960 yılında radyodan ayrılarak ilk plağı Postacı'yı seslendirdi.

45'lik albümleri Gözlerimin yaşını silemiyorum / Derdimi bilen çok ve Eski Dost Düşman olmaz / hatıra defteri ile müzik dünyasında ismini duyuran Suat Sayın, düzinelerce 45'lik plak ve kaset doldururken, onlarca ölümsüz besteye imza atarak, pek çok sanatçıya bestelerini yorumlatmıştır. 1967 yılında ilk kez sahneye Ankara Lunapark'ta çıktı. Suat Sayın, 4 kere evlendi. Suat Sayın, 7 Aralık 2006 tarihinde İstanbul Fatih'te 74 yaşında ölmüştür.

Eserlerinden Bazıları: Ağlarsa anam ağlar * Akşam olur gizli gizli ağlarım (Güftekâr: Halil Soyuer) * Anladım ki daha dolmamış çilem * Artık sevmeyeceğim * Ateşim var külüm yok * Ayrılık kolay değil * Bu sevgiye düştüm nerden? Zalimin Zulmü * Ellerimden ellerin ayrılmasın Azize (Düzenleme, Bestekâr: Muhammed Abd'ül-vahab, Güftekâr: Birsin Kozluca) * Gözlerimin yaşını silemiyorum * Gurbet bahtımdan kara (Yolcu ile Arabacı) (Güftekâr: Faruk Nafiz Çamlıbel) * Gündüzüm seninle gecem seninle (Aşkımı bir sır gibi senelerdir sakladım) * Kalbimde gizli bir sevgili arar (Yalan Gözlerin) (Güftekâr: Rıza Tevfik Bölükbaşı) * Kederli günlerimde arkadaş oldun bana - Keşke seni hiç sevmeseydim * Ne olur kimseye bakma (Kollarında Öleyim) * On ikiye on kala

* Ölesiye sevmiştim seni kalbimin kızı (Ölmeyen Şarkı) * Önce tuttun elimden, sonra neden bıraktın (Bitmeyen Çile) (Güftekâr: Salih Korkmaz) *Razıyım cezanın en ağırına (Seninle Bir Gece) (Güftekâr: Ekrem Erdinç) * Sakın bir söz söyleme (İntizar) (Güftekâr: Faruk Nafiz Çamlıbel) * Seni sevmekten değil senden vazgeçtim (Güftekâr: Onur Akay) - Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar * Sevmek günah mı * Sokağın ardındayım * Söyleyin yıldızlar sevgilim nerde * Sus sus sus, kimseler duymasın * Yaralı bir gönülden başka ne bıraktın bende hatıra (Mısırlu) (Güftekâr: Sabiha Sayın, Bestekâr: Anonim) * Yollar uzak gelemedim. Bizde buradan CRT MEDYA ve BEŞİKTAŞ ÇINAR Ailesi olarak: Ünlü Sanatçımız Suat Sayın’ı saygı ve özlemle anıyoruz. Mekânı cennet olsun. Kaynak: Ertan Yılmaz CRT MEDYA

 

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!