YERLİ AŞI MÜJDESİ Oğuz Topaçoğlu | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Gündem YERLİ AŞI MÜJDESİ Oğuz Topaçoğlu

YERLİ AŞI MÜJDESİ Oğuz Topaçoğlu

5 ay önce     Gündem 0
YERLİ AŞI MÜJDESİ Oğuz Topaçoğlu

YERLİ AŞI MÜJDESİ

Oğuz Topaçoğlu

Şimdi aşı zamanı... Çin aşısı yapılmaya başlandı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca başta olmak üzere, Bilim Kurulu üyeleri, siyasi parti temsilcileri aşı yaptırarak örnek oldular. Beni asıl heyecanlandıran ise yerli aşıda insan deneylerinde son aşamaya gelindiği, faz çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu idi.

Ülkemizde etkin ve sürekli aşı uygulamaları 1930 yılında kabul edilen Hıfzıssıhha Kanunu ile başlamıştı. Bırakın ülkede tedavi amaçlı yerli aşı yapmayı, yurt dışına yardım amaçlı aşı bile üretip, gönderebiliyorduk. O yıllarda dünyayı kasıp kavuran çiçek hastalığı ile ilgili
aşıda dünya çapında öncülüğümüz, hâttâ birinciliğimiz vardı.

Hıfzıssıhha ne hikmetse 1996 yılında verimli değil diye kapatılmıştı. İşte ben; Adıyaman'daki dev aşı üretim merkezini haberlerde görünce ve bir değil 3 ayrı Covid-19 aşısı çalışmasında sona gelindiğini öğrenince ınanılmaz heyecan ve mutluluk duydum. Daha 2 Türk'ün bulduğu ilk Covid-19 aşısının başarısının dünyada yankıları sürerken ve bizde yarattığı haklı gurur devam ederken elbette mutluluk duyacaktım ve "Ne mutlu Türk'üm diyene!" diye haykıracaktım.
Kalın sağlıcakla... CRT HABER MERKEZİ

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!