YERLİ TAYYARE YERLİ VE MİLLİ OLMAYAN SİYASETÇİLERLE 1952’DE UÇTU GİTTİ | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Köşe Yazıları YERLİ TAYYARE YERLİ VE MİLLİ OLMAYAN SİYASETÇİLERLE 1952’DE UÇTU GİTTİ

YERLİ TAYYARE YERLİ VE MİLLİ OLMAYAN SİYASETÇİLERLE 1952’DE UÇTU GİTTİ

2 yıl önce     Köşe Yazıları 0
YERLİ TAYYARE YERLİ VE MİLLİ OLMAYAN SİYASETÇİLERLE 1952’DE UÇTU GİTTİ

 

Yerli ve milli olmayan Siyasetçilerle 1952'de uçtu gitti... Nuri Demirağ, 1936 yılında uçak fabrikası kurdu. Tek ve çift motorlu uçaklar üretti. 290 pilot yetiştirdi! ABD destekli Adnan Menderes iktidar gelir gelmez THY'nin Demirağ'a verdiği siparişleri durdurdu. Bununla da kalmadı.

Demirağ'ın yurt dışına uçak satmasını yasakladı. Böylece uçak Fabrikası kapandı. Yeşilköy'deki pilot yetiştirme okulu (Gök Okulu) ve test pistleri (Şimdiki Atatürk Havalimanı) Devlet tarafından istimlak edildi.

Aynı şekilde Cumhuriyet’in ilanından 5 yıl sonra Etmesgut'ta uçak fabrikası kurup(1928) kendi savaşan şahinlerini üreten, hatta 1952’ye kadar, Avrupa ülkelerine 300'den fazla uçak satan Türkiye bir anda, Marshall Yardımı ile Uçak Sanayisinden vaz geçiyor.

Marshall Yardımı ile 95 Milyon dolarlık yardım alan Türkiye, her yıl, bakım ve onarım giderleri için 400 Milyon dolar ödüyor ABD'ye.

İkinci Dünya Savaşı bittikten sonra elinde çok miktarda uçak ve silah kalan ABD, bunları Marshall Planı çerçevesinde “yardım” diye birçok ülkeye dağıtıyor.

O yıllarda Avrupa’ya uçak satan Türkiye’ye de diyor ki, “bu çok masraflı iş, ne kadar uçak istiyorsan ben sana yedek parçasıyla beraber bedava vereyim.”

Yardım ya! Türkiye de kabul ediyor ve kendi ürettiği uçakları envanterden çıkarıp ABD teknolojisine göbekten bağlanıyor ve 1 dolar yardım alan Türkiye 4 Dolar olarak ödüyor.

(CRT MEDYA)

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!