"Atatürk'ün Çocuklara Verdiği Değeri Gösteren Sözleri" | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Köşe Yazıları "Atatürk'ün Çocuklara Verdiği Değeri Gösteren Sözleri"

"Atatürk'ün Çocuklara Verdiği Değeri Gösteren Sözleri"

1 yıl önce     Köşe Yazıları 0

Atatürk'ün çocuklara verdiği değeri gösteren sözleri:

23 Nisan’ı çocuklara armağan eden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk onları Türk devletinin geleceği olarak belirlemişti. Ülkelerini seven, tarihine saygı duyan, devletini ileri götürmesini istediği çocuklara nasihatler da bırakmıştı. İşte Atatürk’ün çocuklar için söylediği sözler.

Atatürk'ün çocuklara verdiği değeri gösteren sözleri
"Çocuklar geleceğimizin güvencesi…"

 

  
 
Geleceğimizi onlara emanet ediyoruz; "Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir. "
Büyük başarılar onların eseri

 

Büyük başarılar onların eseri<br />
 
 
"Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir."
 'Daima çalışkan olmalılar'
 
Daima çalışkan olmalılar<br />
 
 
"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!"
"Onlar her koşulda..."

 

 
 
Günümüz dünyasına örnek olması gereken bir söz; "Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır."
Sevginin önemi

 

Sevginin önemi<br />
 
 
"Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır."
 Güçlük karşısında yılmamalılar

 

Güçlük karşısında yılmamalılar<br />
 
 
"Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim."
Hedeflere çocuklar ulaştıracak

 

Hedeflere çocuklar ulaştıracak<br />
 
 
"Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir."
Onu anlayan bir nesil

 

Onu anlayan bir nesil<br />
 
 
"Bir gün ulusu sizin gibi beni anlamış gençliğe bırakacağımdan çok memnun ve mesudum. "
İyiye ve güzel şeylere karşı sevgi

 

İyiye ve güzel şeylere karşı sevgi<br />
 
 
"Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır."
İlk öğretilecek şey…                                                                                                                                                                                                                                                                                "Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye'nin istiklaline, temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir."
Cumhuriyeti yükseltecek çocuklardır                                                                                                                                                                                                                                                      "Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz."
Cumhuriyeti onlara bıraktı

 

Cumhuriyeti onlara bıraktı<br />
 
 
"Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eser (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak."
"Küçük hanımlar, küçük beyler!"

 

  
 
Belki de en meşhur cümlesi budur; "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz."
Terbiye ve kültür ile…

 

Terbiye ve kültür ile…<br />
 
 
"Gençler! Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. "
 Ümidi çocuklarda
Ümidi çocuklarda
 
"Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir. "
    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!