MEB kitapçığında şimdi de 'bıyıklılar iyi, bıyıksızlar sapık' algısı | Beşiktaş Çınar Gazetesi 
Köşe Yazıları MEB kitapçığında şimdi de 'bıyıklılar iyi, bıyıksızlar sapık' algısı

MEB kitapçığında şimdi de 'bıyıklılar iyi, bıyıksızlar sapık' algısı

2 yıl önce     Köşe Yazıları 0
MEB kitapçığında şimdi de 'bıyıklılar iyi, bıyıksızlar sapık' algısı

MEB kitapçığında şimdi de 'bıyıklılar iyi, bıyıksızlar sapık' algısı

Başörtülüler iyi, başı açıklar kötü görsellerinden sonra şimdi de bıyıklı erkekleri iyi bıyıksızların sapıklığın anlatılmasında örnek çizimlerde kullanıldığı ortaya çıktı.

MEB kitapçığında şimdi de 'bıyıklılar iyi, bıyıksızlar sapık' algısı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dağıttığı kitapta çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınların başı açık, şefkat gösteren kadınların ise türbanlı olarak resmedildiği görülmüştü.

Başörtülüler iyi, başı açıklar kötü görsellerinden sonra şimdi de bıyıklı erkekleri iyi bıyıksızların sapıklığın anlatılmasında örnek çizimlerde kullanıldığı ortaya çıktı. MEB, ‘Rehber öğretmenlere verilen bir eğitim, kitapların okulla öğrenciyle ilgisi yok” diye savunsa da, rehber öğretmenlerden bu görselleri çocuklara göstererek, ‘İyi ve kötü dokunuşu’ tanımlayabilmeleri için gülen ve kızgın yüz emojisi yapıştırması istendiği ortaya çıktı.

Başörtülü kadınları iyi başı açık kadınları kötü gösteren tartışma yaratan kitapla ilgili Bakanlık, “algı operasyonu” yapıldığı savunulmuş; ancak soruşturma da başlatmıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, TBMM’ne kitapla ilgili Bakan Ziya Selçuk’un cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Öğrencilere bıyıksız yetişkin görselleri kullanılarak iyi ve kötü dokunuşu görsellerin altına gülen ve kızgın emojiler yapıştırarak işaretlemeleri isteniyor. Bu da aslında MEB’in bu kitaplar okullara zaten gitmiyor sadece rehber öğretmenlere verilen bir eğitim savunmasını çürütüyor.

MEB’in rehber kitabında bıyıklılar iyi bıyıksızlar sapık algısı yaratılıyor.

‘BIYIKLILAR İYİ, BIYIKSIZLAR SAPIK

Sözcü’den Sultan Uçar’ın aktardığına göre CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Çocuklarımızın üzerinde herkesin elini çekmesi gerekiyor. Vakıf ve cemaat yurtlarında çocuklarımızın cinsel istismara uğradıkları ne yazık ki; mahkemelerin aldığı ağır mahkûmiyet cezalarıyla da tescillenmiştir.

Bunlarla Mücadele etmek gerekirken, MEB’in rehber öğretmenler aracılığıyla tüm okullara bu çirkin tabloyu yansıtıyor. Bunu yaparken de bir algı daha yaratarak; toplumdaki insanları, kıyafetleri, giyim tarzları, kişisel tercihi olan başörtülü/başı açık ya da bıyıklı/bıyıksız olup olmama seçimi üzerinden iyi insan veya sapık diye ayrıştırıp, toplumda bölünmeye yol açıyorlar. Çok tehlikeli bir durum var” ifadeleriyle skandalı Meclis gündemine taşıdı. CRT HABER MERKEZİ

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!